Krótka playlista na Dzień Ojca

Pod koniec maja pozdrawialiśmy wszystkie nasze rodzicielki, puszczając im stosowną playlistę na Dzień Matki (KLIK). Teraz, prawie miesiąc później, pora na podobny ukłon w stronę naszych ojców! I o nich bowiem światowi muzycy nie zapomnieli, dostarczając mnóstwa kawałków pełnych szacunku, uznania i miłości.

Pamiętajcie więc, by 23 czerwca uraczyć swoich ojców nie tylko dobrym słowem czy prezentami, ale i dawką porządnej muzyki stworzonej z myślą właśnie o nich.

Wszystkiego najlepszego, Drodzy Ojcowie!

Enjoy & get inspired!

Grafika na podstawie zdjęcia z serwisu Flickr.com
The Game - "Like Father, Like Son" (feat. Busta Rhymes)

Mówiłem sobie, że nie będę tu wrzucał kawałków przygotowanych przez ojców dla swoich dzieci, ale dla tego tracku zrobię wyjątek. To jeden z moich ulubionych tworów Game'a i bardzo chętnie do niego wracam. Wyobrażacie sobie, że powstał on dziesięć lat temu?!


Bruce Springsteen - "My Fathers' House"

Z XXI wieku przeskakujemy szybko do prawdziwej klasyki. Z tym kawałkiem Springsteena wiąże się zresztą pewna ciekawostka. Pochodzi on bowiem z albumu "Nebraska", a mniej więcej rok temu recenzowałem film o takim samym tytule. Co więcej - te dwa dzieła łączy nie tylko nazwa. Film Alexandra Payne'a opowiada bowiem o wyjątkowej, dość ciężkiej relacji między ojcem i synem. Jeśli więc szukacie czegoś do wspólnego obejrzenia ze swoim tatą w Dzień Ojca, sięgnijcie właśnie po "Nebraskę". Więcej o tej produkcji przeczytacie TUTAJ.


Sun Kil Moon - "I Love My Dad"

Sun Kil Moon pojawił się na playliście dla matek, nie mogło go więc zabraknąć także tutaj. Na swoim albumie "Benji" Mark Kozelek zamieścił bowiem po piosnce dla każdego ze swych rodziców i przesłuchiwanie obu z nich jest dla mnie zawsze czymś wręcz niesamowitym. No i w "I Love My Dad" jest też jeden z moich ulubionych tekstów "najsmutniejszego obywatela Ameryki":

Kiedy miałem pięć lat, wróciłem zapłakany z przedszkola, bo posadzili mnie tam obok albinosa
Mój tata powiedział: "synu, ludzie są różni, musisz ich wszystkich kochać po równo"


Beyoncé - "Daddy"

Pani Carter z roku 2003 to zupełnie inna kobieta niż obecnie - przynajmniej muzycznie. "Daddy" z albumu "Dangerously in Love" jest zdecydowanie bardziej klasyczne od któregokolwiek z ostatnich dokonań Beyoncé. Ale nie oznacza to w tym przypadku niczego złego!


Asher Roth - His Dream (feat. Miguel)

No to pozwólmy sobie na jeszcze jedną dawkę rapu. Tym razem taką, jaką niewątpliwie wielu Amerykanów określiłoby mianem "smooth". Lekko bujający bit, klasyczna nawijka i przyjemny refren Miguela. Fajne rzeczy.


Cat Stevens - "Father & Son"

Cat Stevens jest chyba najbardziej znany ze swojego kawałka "Wild World", ale to przecież nie jedyny popularny utwór tego wykonawcy! Weźmy na przykład "Father & Son" - spokojną balladę opowiadającą o rozmowie ojca z synem. Koniecznie wsłuchajcie się w tekst podczas słuchania tego kawałka - jest prosty, ale poruszający.


Paul Peterson - "My Dad"

Bruce Springsteen czy Cat Stevens to "muzyka sprzed lat"? No to cofnijmy się w czasie jeszcze bardziej, tym bardziej aż do lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Dzięki "My Dad" możecie się przekonać, jaką muzykę robiłyby gwiazdki Disneya pokroju Miley Cyrus czy Ari Grande, gdyby urodziły się te kilka dekad wcześniej.


Reba McEntire - "The Greatest Man I Ever Knew"

Mało "dziwnych" rzeczy? No to lecimy dalej w niezbadane przestrzenie muzyki! Reba McEntire to rasowa gwiazda country, ale "The Greatest Man I Ever Knew" jest po prostu spokojnym utworkiem z pianinem w tle. Bardzo klasyczny kawałek (chciałoby się wręcz powiedzieć: "do bólu klasyczny"), ale hej - i w takich warto mówić o naszych ojcach, prawda?


Queen - "Father To Son"

"A word in your ear, from father to son". Piękna klasyka, którą Wasi ojcowie na pewno znają, jeśli tylko w czasie swej młodości słuchali porządnego rocka.


Stromae - "Papaoutai"

No to na koniec coś pomiędzy propozycją na serio a bonusem, który nie do końca pasuje do reszty naszej dzisiejszej listy. Kawałek "Papaoutai" belgijskiego hitmakera Stromae opowiada bowiem o tym, by uważać na niechciane zapładnianie atrakcyjnych pań. Walory edukacyjne, poważna sprawa i lekka szczypta humoru w jednym - przyjemne połączenie, prawda?


Playlistę znajdziecie także w całości na Spotify, o TUTAJ. A jeśli macie jakieś swoje propozycje kawałków, które powinniśmy zapuścić naszym ojcom w dniu ich święta - dawajcie znać w komentarzach!

Podoba Ci się na MajkOnMajk? Polub więc jego FACEBOOKOWY FANPAGE i dołącz do SUBSKRYPCJI MAILOWEJ, by być na bieżąco z najnowszymi postami na blogu!

0 komentarze: