5 płyt do słuchania podczas czytania/nauki #15

No i znów trafiamy na ten wyjątkowo dramatyczny okres roku - końcówka czerwca. Uczniowie i studenci stoją pomiędzy wizją zbliżających się wakacji a ostatnimi poprawkami (w przypadku tych pierwszych) i sesją (w przypadku tych drugich). Z tej właśnie okazji przygotowałem piętnasty epizod naczelnej blogowej serii muzycznej, która dostarczy Wam idealnych dźwięków z jednej strony do nauki, a z drugiej do upragnionego wakacyjnego relaksu przy dobrej książce.

Jeśli jednak nie mieliście jeszcze okazji, warto zajrzeć najpierw do poprzednich postów z serii "5 płyt do słuchania podczas czytania/nauki": 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 1011, 1213 oraz 14.

A jakie przyjemności muzyczne mam dla Was tym razem? Sprawdźcie sami!

Seymour Bernstein - "Seymour: An Introduction" (Original Soundtrack)

Zaczynamy od świetnego soundtracku z równie dobrego filmu. "Seymour: An Introduction" to wciągająca i inspirująca opowieść o nowojorskim pianiście, Seymourze Bernsteinie, którą wyreżyserował znany aktor Ethan Hawke. Na potrzeby tej produkcji, jej główny bohater przygotował specjalny soundtrack, w którym znajdują się zarówno jego własne kompozycje, jak i wykonania utworów takich muzycznych mistrzów, jak Chopin czy Schumann. 

Całość możecie przesłuchać choćby na Spotify, a więcej na temat samego filmu "Seymour: An Introduction" przeczytacie TUTAJ. Nie mogłem znaleźć na YouTube konkretnych utworów z tej płyty, ale można tam spokojnie odsłuchać wiele innych wykonań Bernsteina, także kompozycji Chopina (przykłady: 1, 2, 3).


luxury elite - "TV Party"

Kojarzycie vaporwave? To trochę dziwaczny gatunek muzyczny, który w ciągu ostatnich (mniej więcej) dwóch lat znalazł sobie sporo zwolenników wśród poszukiwaczy mocno podziemnej muzyki. W utworach jego reprezentantów widać szczególną fascynację latami 80. i 90. ubiegłego wieku, przejawiającą się między innymi w samplowaniu kawałków z tamtego okresu. 

Fakt, iż większość z vaporwavowych kompozycji jest instrumentalna, gatunek ten idealnie nadaje się do słuchania podczas czytania czy nauki. Ot, niech dobrych przykładem będzie choćby właśnie luxury elite i jego (jej/ich?) krążek "TV Party". Do przesłuchania na Bandcampie czy Spotify, do pobrania STĄD.

Przykładowe utwory:


Herajika Tracks - "Love Universal"


Teraz pora na coś trochę "normalniejszego". Herajika Tracks to beatmaker, dostarczający nam coś na kształt hip-hopowych podkładów. Dużo tu klawiszy i motywów prosto z muzycznego orientu. Raczej trudno doszukać się w tym większej oryginalności, ale cały krążek "Love Universal" przyjemnie uspokaja i zwyczajnie dobrze się tego słucha.

Całość do znalezienia choćby na Spotify.

Przykładowe utwory:


KILN - "Dusker"

Taki ze mnie fan elektroniki, a tym razem tylko jedna porcja dobroci z tego jakże szerokiego gatunku. KILN mocno eksperymentuje z muzyką, dorzucając na "Dusker" nie tylko klasyczne, komputerowe dźwięki, ale i żywe instrumentarium, odpowiednio dostosowane efektami do całej reszty. Spokojny, wciągający materiał, który rekomenduje samo Ghostly International, jedno z najbardziej znanych wydawnictw elektronicznych.

Całość sprawdzić można np. na Soundcloudzie czy Spotify.

Przykładowe utwory:


Martin O'Donnell & Michael Salvatori - "Halo 3: ODST" (Original Soundtrack)

Zaczęliśmy soundtrackiem, soundtrackiem także więc zakończmy dzisiejszy odcinek "5 płyt". Tym razem nie bierzemy się jednak za muzykę z filmu, a fenomenalną ścieżkę dźwiękową z gry! "Halo" to megapopularna seria shooterów osadzonych w dalekiej przyszłości, a "ODST" to specjalny spin-off, różniący się w sporej mierze od swoich poprzedniczek mroczniejszą opowieścią. Inny jest więc również soundtrack - zdecydowanie spokojniejszy, pasujący do podróżowania nocą po mieście.

Tych fantastycznych dźwięków możecie posłuchać choćby na Spotify.

Przykładowe utwory:

Podoba Ci się na MajkOnMajk? Polub więc jego FACEBOOKOWY FANPAGE i dołącz do SUBSKRYPCJI MAILOWEJ, by być na bieżąco z najnowszymi postami na blogu!

4 komentarze:

 1. Polecam również płytę rapera TSK pod tytułem "Elo Kurwa".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podbijam! Świetna płyta, dzięki niej zdałam maturę. Pomogła mi przy tym również jego producencka płyta "Dobra płyta na dobrych kurwa bitach". Pozdrawiam!

   Usuń
  2. "Bracia Abram" z DPNDKB najlepszy storytelling w PL rapie. Rzabol nie ropucha.

   Usuń
  3. https://www.youtube.com/watch?v=vfcfKbiwDUk

   RZABKA > KŁEBONAFAJDA

   Usuń