Ciągle jesteśmy w kosmosie

To już nie te czasy, gdy zimnowojenny konflikt napędzał walkę o podbój kosmosu. Od dłuższego czasu, według większości społeczeństwa, odkrywanie czegokolwiek poza Ziemią stoi w miejscu. Wylądowaliśmy na Księżycu w roku 1969 - i co dalej? Gdzie dalsze podróże, gdzie ten upragniony Mars, na którego wyprawa jest z każdym rokiem przesuwana?

Owszem - pewną stagnację czuć. Szczególnie ze strony Stanów Zjednoczonych, które przecież obecnie nie mają nawet własnych wahadłowców do przenoszenia astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Nie do końca jest jednak tak, że nie mamy obecnie czego śledzić w działalności ludzkości wobec odległych planet. Już w połowie lipca warto ze szczególną uwagą śledzić wszelkie media skupione wokół NASA.

Grafika na podstawie zdjęcia z serwisu Flickr.com
Dlaczego? Gdyż to właśnie wtedy wystrzelona w roku 2006 sonda New Horizons przemknie obok Plutona. Co ciekawe, urządzenie wysłano z Ziemi jeszcze przed oficjalnym odebraniem Plutonowi miana dziewiątej planety Układu Słonecznego. Mimo tego, obiekt ten ciągle niezmiernie interesuje naukowców, którzy liczą na to, że New Horizons przyniesie im wiele ważnych informacji na jego temat.

Dokładnie 14 lipca sonda przemknie obok Plutona, a potem jego największego satelity, Charona. W tym czasie New Horizons zrobi zdjęcia swoim celom, uaktualniając naszą wizję tych odległych obiektów kosmicznych. Dla przypomnienia, tak wygląda najdokładniejsze obecnie zdjęcie Plutona, wykonane przez Teleskop Hubble'a:


Prawda, że w sporej mierze odbiega to od artystycznych wizji tej planety karłowatej, jakie krążą po wielu popularnonaukowych książkach czy periodykach?

Satelita ta to jednak nie tylko wynik ziemskich zapędów do fotografowania wszystkiego. "Magicznymi sposobami" New Horizons zbada również atmosferę Plutona, a w swojej dalszej podróży weźmie pod lupę cztery mniejsze satelity tej planety karłowatej. W jeszcze odleglejszych planach znajduje się z kolei wejście w Pas Kuipera i przeprowadzenie badań także na znajdujących się tam obiektach. 


Jeśli chcecie poczuć jeszcze więcej hype'u, jaki kreuje wokół New Horizons NASA i być na bieżąco ze wszystkimi informacjami związanymi z misją, koniecznie śledźcie oficjalnego Twittera sondy (KLIK). Co ciekawe (i dla polskiego internetu może niespodziewane) - NH nie ma własnego Facebooka. Ot, pokaz siły Twittera w US.

Pamiętajcie - 14 lipca New Horizons przelatuje obok Plutona, przynosząc wiele nowych informacji na temat tego odległego od Ziemi o miliardy kilometrów obiektu. Warto czekać.

Podoba Ci się na MajkOnMajk? Polub więc jego FACEBOOKOWY FANPAGE i dołącz do SUBSKRYPCJI MAILOWEJ, by być na bieżąco z najnowszymi postami na blogu!

0 komentarze: