Kanye West - fałszywy prorok świata mody


Przed paroma dniami do sprzedaży trafiła wreszcie pierwsza linia ciuchów zaprojektowanych przez Kanye Westa. Hype wokół jego kolaboracji z Adidasem kręcony był już od jakiegoś czasu, poprzez wszelkiego rodzaju pokazy mody i wystąpienia rapera. W ciągu ostatniego roku pojawiły się już zresztą dwa pierwsze modele butów Adidas x Kanye. Za Yeezy Boost 350 trzeba było zapłacić początkowo 1000 złotych, obuw oznaczony numerem 750 był natomiast jeszcze droższy. Teraz, gdy buty można dostać już tylko u resellerów, ceny poszybowały w górę jeszcze bardziej.

Jak jest więc z cenami ubrań od Westa? Cóż - jeszcze bardziej hardkorowo. Charakterystyczna koszulka moro, w której Kanye regularnie pojawiał się w mediach, wyceniona została na 180 euro. Uwierzcie mi - to jeszcze nic w porównaniu do tego, ile kosztują pozostałe produkty z kolekcji YEEZY Season 1. Dla przykładu: za luźny crewneck oversize zapłacimy 1300 euro, krótkie spodenki dresowe dostaniemy za 320 euro, a na skórzaną kurtkę należy odłożyć sobie 2900 euro. Ta ostatnia cena, według obecnego kursu, to w przeliczeniu na złotówki ponad 12 tysięcy PLN.

Źródło: Walf.co
Nie chcę tu krytykować tych cen samych w sobie. Może i są one dla większości z nas abstrakcyjne i na ich widok chcemy się popukać w czoło, ale cóż - takie są prawa modowego światka. Ciągle nie są to najdroższe ciuchy, jakie można dostać na rynku. Choć część osób kolekcję Westa krytykuje, ja sam przyznam, że chętnie bym parę rzeczy z niej ponosił. Niestety - nie należę obecnie do bogaczy i wolę sobie za taką kasę kupić jednak coś innego.

Płacz ludzi w sieci w rodzaju "TE RZECZY SĄ ZA DROGIE!!!" jest dla mnie niezrozumiały. Nikt Ci nie każe tego kupować, a Kanye z Adidasem mogą sobie ustalać jaką tylko cenę chcą za swoje produkty. I tak cała kolekcja się wreszcie zapewne całkowicie wyprzeda, więc nie dziwię się firmie, że chce na tym zarobić wielokrotnie więcej niż kosztuje produkcja takich ciuchów. Ot, biznes.

Co jest więc problemem? Sam Kanye. Człowiek, który jest chyba jednym z największym hipokrytów, jaki kiedykolwiek wylądował w mainstreamie.


"Ciuchy powinny być jak jedzenie", mówił Kanye podczas swojego wystąpienia na Oksfordzie. Modne, fajne ubrania powinny być dostępne za taką cenę, by każdy mógł sobie na nie pozwolić. "Nie powinno być swetra za $5000" - to słowa samego Westa. Ej, stary - wiesz, że Twoje ciuchy kosztują równie dużo?

Nie przekonują mnie wszelkie tłumaczenia Kanye. Że to Adidas narzucił mu takie ceny, że musi iść im na rękę podczas pierwszego okresu współpracy. Mam to gdzieś. Kanye pieprzy ciągle o tym, jaki to świat jest niesprawiedliwy i jak to powinno się sprzedawać modne ubrania za dużo mniej niż dzieje się to obecnie. To jednak tylko puste słowa, bo on sam nic z tym problemem nie robi. 

Chociaż mógłby.

Podoba Ci się na MajkOnMajk? Polub więc jego FACEBOOKOWY FANPAGE i dołącz do SUBSKRYPCJI MAILOWEJ, by być na bieżąco z najnowszymi postami na blogu!

0 komentarze: