Share Week 2015 - czyli co czytać (i oglądać) poza MajkOnMajk

Rok temu wziąłem udział w akcji "Share Week" Andrzej Tucholskiego z jestKultura.pl, polegającej na poleceniu trzech blogów/vlogów, które uważamy za warte obserwowania. W ubiegły weekend rozpoczęła się natomiast czwarta edycja tego przefajnego przedsięwzięcia. Przyznam szczerze - czekałem na nią z niecierpliwością, bo już od jakiegoś czasu miałem przygotowane trzy intrygujące rzeczy w polskich internetach, na których poleceniu mi zależało.

Cóż to za tajemniczy autorzy przykuli szczególnie moją uwagę w ostatnich miesiącach?Najlepszy polski blog o kulturze. Word. Zwierz (czyli tak naprawdę Katarzyna Czajka) pisze co prawda praktycznie wyłącznie o filmach (i serialach) ale robi to w tak świetny sposób, że nawet na pozór nieinteresujące nas tematy okazują się być maksymalnie wciągające. Codzienna porcja pokaźnej ilości tekstu na zpopk.pl potrafi rozśmieszyć, zastanowić i dostarczyć mnóstwa ciekawych pozycji kinematograficznych do sprawdzenia. 

To co jednak wyróżnia Zwierza, to wyjątkowy, charakterystyczny styl. I nie chodzi tu tylko o słynne pisanie w trzeciej osobie. Jest coś takiego w tych tekstach, że jest się pewnym, iż nikt czegoś podobnego by nie napisał. Naprawdę, jeśli nudzi Ci się i nie masz pomysłu, co można by jeszcze w internetach poczytać - koniecznie zajrzyj do jamy Zwierza.

Przy okazji warto też wspomnieć o pewnym projekcie współtworzonym przez Katarzynę Czajkę - blogu Seryjni. Jeśli myślicie, że widzieliście już wszystkie seriale świata, zajrzyjcie tam, a na pewno znajdziecie coś nowego dla siebie.Nie, nie przewidzieliście się - to naprawdę jest tytuł bloga. Bloga, którego można zresztą pokochać już za samą nazwę właśnie. Najbardziej oryginalna? Prawdopodobnie. Mówiąca wszystko o jego zawartości? W pewnym sensie tak. Najlepsza na świecie? Zdecydowanie!

Ale co w ogóle znajdziemy na Dystopijnej przyszłości, w której miasta zostały zniszczone przez potwory? Przede wszystkim - tonę ciekawostek. Każdy post to właśnie jakaś jedna, wygrzebana z totalnej otchłani internetów sensacja, niejednokrotnie zmieniająca postrzeganie świata (szczególnie, gdy dowiadujesz się, że "siadanie na desce klozetowej w publicznej toalecie nie jest niebezpieczne"). Bardzo wiele o zawartości bloga mówią również kategorie postów na nim: "Bardziej do oglądania", "Bardziej się dowiedzenia", "Bardziej do się śmiania", "Bardziej do się zastanowienia".
Przy okazji ubiegłej edycji odpuściłem sobie polecanie vlogów, tym razem jednak przynajmniej jeden z nich musiał się pojawić. Sfilmowani to bowiem zbyt fantastyczny kanał o - uwaga, będziecie zaskoczeni! - filmach, by nie polecić go przy takiej okazji. 

Serio - Dawid Adamek i Jacek Napora odwalają tu kawał dobrej roboty, którą ogląda się z nieskrywaną przyjemnością. Chłopaki zwykle zajmują się premierami, czasem jednak robią także jakieś poboczne materiały, w rodzaju filmiku o twórczości Jarmuscha. Wszystko opowiedziane jest w naprawdę przyjemny sposób i nawet, jeśli w czymś się z ekipą Sfilmowanych nie zgadzam, tak potrafię zrozumieć ich bardzo dobrze wysuwane argumenty. 

Dla kinomaniaków prawdziwy must-watch.


Na sam koniec jeszcze krótkie ogłoszenia parafialne. Po pierwsze - moje ubiegłoroczne typy znajdziecie TUTAJ. Po drugie - konkretniejsze info na temat "Share Weeku" znajdziecie na blogu jestKultura, czyli TU. Po trzecie - zachęcam także i Was do brania udziału w akcji, jeśli macie swoje blogi czy vlogi. To fajny moment na powiedzenie swoim Czytelnikom czy Widzom, kogo Wy czytacie, kim Wy się "inspirujecie".

Jeśli chcesz być na bieżąco z resztą postów na blogu, polub jego facebookowy fanpage i dołącz do subskrypcji mailowej.
Obrazek wykorzystany w nagłówku bazuje na zdjęciu z serwisu Flickr.

0 komentarze: