Audiobooki na Spotify, czyli darmowe książki w pełni legalnie

Już kilka miesięcy temu złapała mnie gdzieś w środku normalnego toku dnia myśl: "ciekawe, czy na Spotify są audiobooki". Wiecie, to niby serwis muzyczny, którego wszelkie toplisty okupowane są przez znane i lubiane kawałki, ale przecież właściwie chyba nic nie stoi na przeszkodzie, by za jego pomocą były również udostępniane książki. Potem jednak myśl ta gdzieś mi uciekła, bo przecież i tak zawalony jestem książkami od góry do dołu. Ostatnio jednak zagwozdka ta trafiła do mnie ponownie, gdy akurat siedziałem przy komputerze. Nadeszła więc pora, by sprawdzić, jak się sprawy mają w rzeczywistości.

Jak się już zapewne domyśleliście - audiobooki rzeczywiście na Spotify są. Początkowo strzelałem jednak, że mogę liczyć co najwyżej na książki czytane po angielsku. Szybki googling pozwolił mi odkryć linki do całego multum audiobooków, w tym takich klasyków jak "War of the Worlds" H.G. Wellsa. Pełen entuzjazmu chciałem od razu podjąć wyzwanie i spróbować swych sił z wielogodzinnymi nagraniami po angielsku. Coś mi jednak zaświtało w głowie i postanowiłem pójść za ciosem.

Bo skoro są angielskie audiobooki, może także jakaś polska firma postanowiła sprawdzić ten rodzaj dystrybucji? Jeśli już - liczyłem na jakieś totalne klasyki, w rodzaju "Pana Tadeusza" i tym podobnych hitów. Ponownie Wujek Google zaskoczył mnie jednak niesamowicie. Spotify okazało się bowiem kopalnią także jeśli chodzi o książki po polsku!

Co najważniejsze, okazało się, że w serwisie umieszczono nie tylko kołysanki pokroju "Nad Niemnem". Można tu bowiem odnaleźć niejednego mainstreamowego blockbustera i niejednego autora uwielbianego przez całe tabuny ludzi! W Spotify znajdziemy między innymi wersje audio powieści takich pisarzy jak Stephen King, Harlan Coben czy Dan Brown. Są też polscy autorzy współcześni, tacy jak Wiśniewski, Stasiuk czy Zajdel. Zliczając to wszystko, wychodzi contentu do słuchania właściwie na parę dobrych lat!

Jak znaleźć coś, co mogłoby nas zainteresować? Można chwilę pogooglować, by dotrzeć do stworzonych przez internautów list, zawierających linki do wielu polskich audiobooków (ciekawa jest na przykład o ta - KLIK). Nie ma w nich jednak zawartych wszystkich książek, warto więc wybrać się na poszukiwania samemu. W wyszukiwarce Spotify wpisywać można np. hasło "polska wersja" lub posługiwać się nazwiskami znanych lektorów, takich jak Jacek Rozenek czy Zbigniew Zapasiewicz. Nazwiska autorów książek również w wielu przypadkach się sprawdzają. 

Zasadniczo więc, Spotify pozwala na darmowe słuchanie audiobooków! Dla przypomnienia bowiem - wersja komputerowa serwisu pozwala na korzystanie z jego zawartości bez potrzeby płacenia abonamentu, a liczyć należy się jedynie z reklamami. Wydatek rzędu dwudziestu złotych miesięcznie zapewnia z kolei nie tylko pozbycie się wkurzających przerywników, ale pozwala także na korzystanie z pełni możliwości mobilnej aplikacji Spotify oraz słuchanie utworów w trybie offline.

Zapowiada się więc na to, że moje tempo pochłaniania książek wskoczy na jeszcze wyższy level!

Jeśli chcesz być na bieżąco z resztą postów na blogu, polub jego facebookowy fanpage i dołącz do subskrypcji mailowej :)

Źródło: Flickr.com

0 komentarze: