Raperzy czytają #80 - Lilu

Czy gościa osiemdziesiątego odcinka "Raperzy czytają" muszę komukolwiek przedstawiać? Prawdopodobnie nie, ale - by tradycji stało się zadość - parę słów o Lilu napisać muszę. Nazywana przez wielu najlepszą polską raperką, świetnie radząca sobie także ze śpiewem. Miała okazję nagrywać z takimi osobami jak Pezet, Jimson czy Reno. Na swym koncie ma także liczne albumy solowe, w tym dwa długogrające legale: "LA" z roku 2008 oraz "C/A" z 2011. Obecnie pracuje nad swoim kolejnym projektem, zatytułowanym "Outro".

Jakie jednak książki pragnie Wam polecić Lilu?

Kurt Vonnegut, "Syreny z Tytana'' - "Rzeźni Nr 5" albo "Kociej Kołyski" nie trzeba chyba nikomu, kto ma jakiekolwiek pojęcie o książkach, rekomendować. Ale gdyby ktoś taki miał ochotę odkleić się zupełnie od rzeczywistości na kilka dni, to polecam starszą, kosmiczną pozycję tego genialnego pisarza. 

Joseph Haller, "Paragraf 22" - Sprawę II wojny światowej traktuję śmiertelnie poważnie, co można wnioskować choćby po "Morowych Pannach" czy "Pannach Wyklętych" (projekty muzyczne z moim udziałem). Jednak z bezsensu wojny trzeba się też czasem umieć śmiać. "Paragraf 22" to potoczne określenie sytuacji bez wyjścia, w której aby wypełnić jakieś kryterium, trzeba jednocześnie spełniać inny warunek, który to kryterium wyklucza.

Terry Pratchett, "Kot w stanie czystym" - Ta książka spełnia wszystkie warunki mojej osobistej, lekkiej lektury: jest ilustrowana, jest zabawna i jest o kotach. Gwarantuję, że rozbawi również psiarzy.

Sławomir Mrożek, "Wdowy" - Uwielbiam absurdalny dowcip Mrożka, ta sztuka jest mi wyjątkowo bliska, bo grałam ją na dyplomie na uczelni. Dowcip na najwyższym poziomie, śmiech do łez. Mrożek mistrz. 

James Joyce, "Ulisses" - Jestem w połowie. Obiecałam sobie przeczytać i zrobię to. Sam fakt, że Słomczyński tłumaczył Ulissesa 13 lat (!) musi o czymś świadczyć. Strumień świadomości - forma trudna w odbiorze, ale nie wypada jej nie znać. Prawie 1000 stron. Wyzwanie.

Jeśli podoba Ci się akcja "Raperzy czytają" i chcesz być na bieżąco z nią oraz resztą postów na blogu, polub jego facebookowy fanpage i dołącz do subskrypcji mailowej :)

0 komentarze: