Raperzy czytają #78 - Roni

Kolejny weekend kończymy na blogu odcinkiem serii "Raperzy czytają". Epizod siedemdziesiąty ósmy stoi pod znakiem Roniego, dość świeżej postaci na scenie. Do tej pory pracował on między innymi nad projektami "Mini EP" (we współpracy z Gnievnym), a także "Spadające gwiazdy EP" (tworzone wraz z Pyciem). Obecnie Roni pracuje natomiast nad swoim solowym projektem, zatytułowanym "Zimny błękit". Promuje go między innymi singiel "Mylne wyobrażenia", na którym gościnnie udzielili się Junes oraz Chok.

Co zaś Roni ma do powiedzenia na temat literatury?

Książki... Temat znany mi już od najmłodszych lat, ponieważ w mojej rodzinie bardzo lubiono tę formę spędzania wolnego czasu. Na początku nie wykazywałem jakiegoś szczególnego zainteresowania czytaniem i zupełnie się do niego nie garnąłem, jednak w końcu nadszedł ten przełomowy moment. Ostatni dzień roku szkolnego i uroczyste zakończenie drugiej klasy szkoły podstawowej. Za dobre wyniki w nauce dostałem nagrodę - książkę. Na początku nie byłem zadowolony, bo widziałem że koledzy dostali paletki do ping-ponga, albo maskę do nurkowania, ale po powrocie do domu zacząłem oglądać moją zdobycz, a była nią "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek"  Hanny Ożogowskiej. Muszę po latach stwierdzić, że ta książka idealnie wprowadziła mnie w świat literatury. Przeczytałem ją jednego dnia i byłem zafascynowany. Moja wyobraźnia nigdy nie działała tak dobrze, nigdy nie zdawałem sobie sprawy, że właśnie te czytanie tak mi ją wyostrzy. 

Teraz już poszło z górki i zacząłem czytać hurtowo. Przerobiłem prawie wszystkie przygody Tomka i jego przyjaciół napisane przez Alfreda Szklarskiego. Ze szkolnej biblioteki wypożyczałem setki książek przygodowych, których tytułów już teraz nie jestem w stanie wymienić. Uwielbiałem czytać. Wraz z wiekiem sięgałem po literaturę nieco poważniejszą i bardziej regionalną. Tereny, na których wówczas mieszkałem, to dawne okolice działań polskiej partyzantki, więc nie trudno się domyślić, że szybko wgłębiłem się w tematykę wojenną. Szczególną uwagę zwróciłem na utwory Aleksandra Omiljanowicza, między innymi "Wyrok", "Duch Białowieży", czy "Azyl w Dżungli". To książki zdecydowanie godne polecenia, nie tylko dla osób, których ciekawi tematyka wojenna, ale dla wszystkich, którzy szukają dobrze napisanej literatury z ciekawą fabuła i szybką akcją. 

Kolejny etap to fascynacja Harrym Potterem i chyba tutaj nie muszę za dużo opisywać, każdy wie o czym mówię. Magiczna seria, setki godzin spędzone na czytaniu z wypiekami na twarzy :) 

Filologia polska – mój kierunek studiów. Pierwszy raz miałem dosyć czytania. Materiału było tak wiele, a książek do przeczytania tak dużo, że nie czerpałem z tego żadnej przyjemności. Jednak w natłoku autorów do przerobienia i ich dzieł znalazłem parę nazwisk, które zasługują na szczególną uwagę. Orwell, Kafka, Wilde. Po przeczytaniu "Procesu" siedziałem przez parę godzin w ciszy i zastanawiałem się co się stało. Daaaamn, dawno żadna książka nie zrobiła na mnie takiego wrażenia! Klimat, który został w niej zbudowany, sprawia, że przez jakiś czas sam doszukiwałem się wszędzie teorii spiskowych i inwigilacji mojej osoby. "Portret Doriana Graya" Wilda i "Rok 1984" Orwella to również świetne lektury. 

Tematyka książek, które mnie interesowały, a które czytałem poza studiami, była bardzo szeroka. Od kryminałów z Sherlockiem Holmesem w roli głównej, po opowieści grozy Lovecrafta "Zew Cthulhu". Ostatnią książką, która przeczytałem był, któryś z tomów "Gry o tron" Martina i muszę przyznać, że bardzo dobrze się to czyta i na pewno będę kontynuował i systematycznie zapoznawał się z kolejnymi tomami. Obecnie trochę mniej czasu spędzam na czytaniu, ale mam wiele tytułów, które chciałbym jeszcze sprawdzić, bo nie znać niektórych klasyków, to niezła siara i aż wstyd, ale jeszcze do tej pory nie przeczytałem "Władcy Pierścieni" Tolkiena czy "Wiedźmina" Sapkowskiego :/ W autobusach, tramwajach, w zasadzie gdzie tylko się da, czytam aktualnie książkę "Jerzy Dudek. Pod Presją" Pawła Habrata :) 

Dzięki za zaproszenie i zapraszam na mój fanpage. Pozdrówki!

Jeśli podoba Ci się akcja "Raperzy czytają" i chcesz być na bieżąco z nią oraz resztą postów na blogu, polub jego facebookowy fanpage i dołącz do subskrypcji mailowej :)


0 komentarze: