Cytaty dla facetów na dobry początek tygodnia


Wczoraj recenzowałem dla Was najnowszą książkę jednego z najsłynniejszych psychologów na świecie, Philipa Zimbardo, zatytułowaną "Gdzie ci mężczyźni?" (KLIK). Starałem się zachęcić do jej przeczytania za pomocą swych własnych słów, bo pomimo pewnych wad, jakie nie ominęły tej pozycji, jest to mimo wszystko - moim zdaniem - rzecz naprawdę warta uwagi. Dla wielu moje polecenie może być jednak niewystarczające.

Postanowiłem więc oddać głos samym autorom "Gdzie ci mężczyźni?". Przez całą książkę przewija się bowiem istna masa tekstów, które chce się gdzieś z boku zanotować, zostawić je sobie, by móc do nich jeszcze wrócić po lekturze. "Gdzie ci mężczyźni?" mówi o upadku męskości w XXI wieku. Jednocześnie jednak próbuje w jakiś sposób zmotywować facetów do wzięcia pewnych spraw w swoje ręce. By zamiast zajmować kanapę, mogli znów podbijać szczyty.

Biorąc to wszystko pod uwagę, postanowiłem przygotować taki motywacyjny pakiet cytatów z książki Zimbardo, który ma za zadanie już na samym początku tego tygodnia pobudzić facetów do pracy nad sobą i światem wokół siebie. Nie są to jednak jakieś głupkowate i błahe "złote myśli" rodem z ust popularnych ostatnio coachów. Cytaty te mają zmotywować Was w inny sposób. Ich zadaniem jest dobić Was faktami tak mocno, byście wkurzeni ruszyli wreszcie do boju.


Nie wszystkie poniższe cytaty są wyłącznym dziełem Zimbardo i jego asystentki, współtworzącej "Gdzie ci mężczyźni?". Część tekstów to wypowiedzi wielu innych osób, które autorzy książki postanowili wykorzystać. Wszystkie cytaty pochodzą jednak właśnie z "Gdzie ci mężczyźni?" i na dodatek są jedynie małym ułamkiem przygnębiająco-motywacyjnej siły, jaka drzemie w publikacji Zimbardo.

Jeśli więc po przeczytaniu dzisiejszego postu poczujecie iskierkę siły, która jednak będzie wciąż za mała, by rzeczywiście ruszyć do działania - przeczytajcie pełną wersję wspomnianej książki. Taka lektura powinna być już naprawdę niezłym kopem w tyłek.

Miłego czytania!W niektórych krajach, takich jak Szwecja, Włochy i Polska, dziewczyny poradziły sobie tak znacząco lepiej w czytaniu podczas badania PISA (przeprowadzonego w ramach Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów - globalna miara umiejętności i wiedzy), że wyprzedzały ich o rok czy nawet półtora.
Kondycja duchowa dziecka przed wejściem w okres dojrzewania cechuje się poczuciem, że "stanie się coś wspaniałego". Potem, gdy okres dojrzewania się już rozpocznie, gdy trzeba żeglować po wzburzonym morzu adolescencji, nastolatka uderza świadomość, że coś cudownego wcale się nie wydarzy. To moment "wielkiego rozczarowania". W naszej kulturze chwila ta jest często odkładana do okresu wczesnej dorosłości, gdy dwudziestoparolatki ostatecznie uświadamiają sobie, że nigdy nie wystąpią na igrzyskach olimpijskich, nie zostaną kolejnym zwycięzcą "Idola" ani gwiazdą filmową. Dzieci powinny dowiadywać się o swoich ograniczeniach w okresie adolescencji. Na świecie zamieszkanym przez ponad sześć miliardów ludzi, 99,999% z nas musi przywyknąć do faktu, że nie jesteśmy nikim szczególnym. Stawanie się dojrzałym dorosłym oznacza pogodzenie się z tym, że nie zostaniesz gwiazdą filmową, twoje zdjęcie nie pojawi się na okładce magazynu "People", nie będziesz sławny. Nasza kultura fatalnie radzi sobie z przygotowaniem dzieciaków na tę chwilę i nie za bardzo umie pomóc im w przemianie w dorosłego.
Dziś wszystko jest niesamowite, ale nikt nie jest szczęśliwy. Zmiany zachodzące na świecie za mojego życia są niewiarygodne. Kiedy byłem dzieciakiem, mieliśmy telefon z tarczą cyfrową. Mieliśmy telefon, koło którego trzeba było stać i musiałeś wybierać numer, kręcąc palcem. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jakie to było prymitywne? Nienawidziłeś ludzi mających zera w swoim numerze, ponieważ wybieranie takich numerów trwało dłużej. Kiedy chciałeś pieniędzy, musiałeś iść do banku, który był otwarty trzy godziny dziennie, musiałeś odstać w kolejce, wypisać sobie czek jak jakiś idiota, a kiedy kończyła ci się kasa, musiałeś uznać: "cóż, teraz już nic więcej nie zrobię". Tak było. Dziś żyjemy w niesamowitym, niezwykłym świecie, który marnujemy na gówniane pokolenie rozpuszczonych idiotów, którym nie zależy, ponieważ tacy są dziś ludzie. Mają swój telefon i narzekają "yy, znowu nie chce się włączyć". Daj mu chwilę! Łączy się z kosmosem, nie możesz chwilę poczekać, aż sygnał wróci? Czy prędkość światła jest dla ciebie za wolna? Byłem w samolocie, w którym był ultraszybki internet. I nagle coś się psuje. Personel przeprasza, a facet koło mnie mówi: "phi, co za badziewie!". Jakby świat był mu winien coś, o egzystencji czego dowiedział się ledwie dziesięć sekund wcześniej. Latanie jest najgorszym przykładem, ponieważ ludzie wracają z podróży lotniczej i opowiadają ci swoją historię, która brzmi jak horror. Zachowują się, jakby ich lot przypominał podróż wagonem bydlęcym w Niemczech w roku 1940 - tak tragicznie brzmi ich opowieść. Mówią: "To był najgorszy dzień w moim życiu. Po pierwsze, wejście na pokład trwało ponad dwadzieścia minut, potem, jak już dostaliśmy się do samolotu, kazali nam czekać na pasie startowym przez czterdzieści minut". Hej, co było dalej, czyż nie leciałeś przez przestworza, niewiarygodnie, jak ptak? Czyż nie uczestniczyłeś w cudzie - że ludzie mogą latać - ty nic-niewnoszące zero? Latasz, to jest niesamowite! O to właśnie chodzi, ludzie mówią, że są opóźnienia. Opóźnienia? Naprawdę? Z Nowego Jorku do Kalifornii w pięć godzin - taka podróż zajmowała trzydzieści lat. Niemało tobie podobnych po drodze wyzionęłoby ducha, a dotarłszy na miejsce bylibyście zupełnie innymi ludźmi. A dziś życie jest tak wygodne, że oglądasz sobie filmy i robisz kupę w korytarzu obok.
Nieco więcej mężczyzn zapada na raka prostaty niż kobiet na raka piersi, ale to na badania prowadzone nad rakiem piersi przeznaczone są niemal dwukrotnie wyższe fundusze federalna niż na badania nad rakiem prostaty. Rząd ustanowił też internetowy program wspierający zdrowie kobiet, analogiczny serwis dla mężczyzn nie istnieje. Co ciekawe, zdrowie mężczyzn jest zakładką na stronie poświęconej zdrowiu kobiet. Na kobiecej stronie pojawia się baner ogłaszający Ogólnokrajowy Tydzień Zdrowia Kobiet, gdzie można dowiedzieć się więcej na temat kwestii związanych ze zdrowiem, ale, ponownie, męski odpowiednik takiego tygodnia nie istnieje.
Jak to jest, że kobieta może publicznie mówić, że rzuciła chłopaka, ponieważ ten nie chciał zaspokajać jej oralnie, może opowiadać, jak fajnie jest sypiać z młodszymi, a nawet sugerować, iż mężczyźni powinni płacić wyższe podatki, natomiast jeśli podobne wypowiedzi padną z ust mężczyzny, zostanie on wyszydzony? Podwójny standard zazwyczaj dyskryminował kobiety, ale jeśli przyjrzymy się mu z nowej perspektywy, to dostrzeżemy, że dziś faceci częściej są źle traktowani.
Chociaż zdecydowanie więcej kobiet zgłasza doświadczenie gwałtu w którymś momencie życia, mniej więcej taka sama liczba kobiet i mężczyzn, odpowiednio 5,6 i 5,3%, zgłasza doświadczenie przemocy seksualnej innej niż zgwałcenie, a ManKind Initiative z Wielkiej Brytanii podaje, że w dwóch na pięć zdarzeń związanych z przemocą domową ofiarami są mężczyźni. Mimo że to kobiety czują się mniej bezpieczne od mężczyzn, według raportów OECD to mężczyźni są bardziej narażeni na bycie ofiarami napaści i przemocy.
Jeśli każdego ranka ścielisz łóżko, to rozpoczynasz dzień od zrealizowania pierwszego zadania. Daje to małe poczucie dumy i zachęca do wypełnienia kolejnego zadania, i jeszcze następnego. Pod koniec dnia to jedno wypełnione zadani przełoży się na całą zrobioną listę. Ścielenie łóżka unaocznia również fakt, że życie składa się z drobiazgów, które mają znaczenie. Jeżeli nie jesteś w stanie właściwie zrobić tych małych rzeczy, to nie uda ci się dokonać i tych dużych. A jeżeli jakimś trafem masz paskudny dzień, to gdy wrócisz do domu, w którym będzie pościelone łóżko - które ty pościeliłeś - zobaczysz w tym zapowiedź, że jutro będzie lepiej.


Podoba Ci się na MajkOnMajk? Polub więc jego FACEBOOKOWY FANPAGE i dołącz do SUBSKRYPCJI MAILOWEJ, by być na bieżąco z najnowszymi postami na blogu!
---
Nagłówek postu powstał na bazie zdjęcia z serwisu Gratisography.com

0 komentarze: