Nienawidzę Cię, Polsko

Kochana Polsko - czasem Cię nienawidzę. Nienawidzę Cię za to, że wydałaś na świat tłumy idiotów, dla których myślenie jest zbyt trudne. Nie rzucajmy tu teraz jakimiś hasłami o braku tolerancji, zaściankowości czy czymkolwiek innemu tego typu. Tu chodzi o ten najprawdziwszy idiotyzm, który boli, gdy widzi się go w narodzie.

"Nienawidzę cię Polsko" - to tytuł nowego singla Czesława Mozila. Coby nie mówić, tytuł mocno kontrowersyjny, o którym aż chce się pisać. Nie wiedziałem dokładnie, co też ten kawałek będzie sobą reprezentował. Jakoś nie mogłem uwierzyć w tytuły artykułów rodem z serwisów plotkarskich, głoszące: "CZESŁAW MOZIL OBRAŻA POLAKÓW". Chciałem zrozumieć, o co naprawdę artyście chodziło.


Co zrobiłem? Rzecz najprostszą w takim momencie - odpaliłem wspomniany kawałek. Przesłuchałem całość, od pierwszego dźwięku do ostatniego, przy okazji przyglądając się teledyskowi. Wystarczył mi jeden odsłuch, by ponownie zapłakać nad tym, ilu idiotów mamy w naszym pięknym kraju.

Ten kawałek nie ma długiego, ani skomplikowanego tekstu. Nie trzeba go rozkładać na części pierwsze, omawiać metafor, analizować dogłębnie. To tekst dla piosenki idealny - prosty, acz posiadający ewidentne przesłanie, ruszające każdego. Jak można go nie zrozumieć? Cóż, wystarczy być idiotą.

Nie sądzę, żeby którykolwiek ze stałych Czytelników bloga tekstu tego kawałka nie zrozumiał, ale dla ewentualnych zabłąkanych dusz, służę wyjaśnieniem. "Nienawidzę Cię, Polsko" (jak zresztą chyba cała nowa płyta Cześka Mozila) to swoista opowieść snuta przez naszych wspaniałych emigrantów. Gdy Czesław śpiewa kontrowersyjny refren, tak naprawdę posługuje się cytatami tych, co to wyjechali na przysłowiowy "zmywak" do Anglii. To oni nienawidzą Polski i czują się jako emigranci lepsi od tych, którzy pozostali w kraju. I to właśnie to artysta wyśmiewa.

"Łapka w dół, za hejty na Polskę", "jak tak nienawidzi tego kraju, to niech wypierdala tłusta cipa", "jak ci sie tu nie podoba to wypierdalaj czesiu" - oto raptem trzy z groma komentarzy na YouTube. Podkreślmy to ponownie - komentarzy napisanych przez idiotów. Zawsze odnoszę się w takich momentach do powiedzenia: "śmiać się czy płakać?". Zwykle stawiam na to pierwsze. Tym razem jednak nie potrafię. Serce mi się łamie, gdy czytam te teksty.

Nienawidzę Was - pseudopatrioci, ewidentnie idioci.

Jeśli chcesz być na bieżąco z resztą postów na blogu, polub jego facebookowy fanpage i dołącz do subskrypcji mailowej :)

Źródło: Flickr.com

15 komentarzy:

 1. Chyba jednak czas zapłakać nad "polaczkami". Przykre.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny numer (muzycznie zwłaszcza)!
  "Tam bieda jest naprawdę, a bogactwo tu na niby" - meega wers.
  Ja już chyba powoli przywykam do takiego zachowania ludzi, kiedy nawet nie sprawdzą o co chodzi, a już mają wyrobioną opinie. Wspominam sobie słowa LUCa o tym, że "w Katyniu leży nasza nadwyżka IQ" i idę dalej.
  Ale wiesz, jak to jest - gówno wypływa na wierzch i przede wszystkim to widać. Trzeba mieć nadzieje, że to nie jest reprezentacja większości społeczeństwa, tylko internautów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiadomo, że taka krytyka zawsze stoi na samym przedzie. O niej się mówi najwięcej, nawet, gdy mnóstwo innych ludzi stoi w zdecydowanej opozycji do tej postawy. Trzeba jednak takie "błędy" tym ludziom wytykać, a nuż któryś z nich przeczyta te słowa i pomyśli "damn, ale ja byłem idiotą, cholernie mi wstyd". I

   Usuń
 3. Dla mnie to jest w ogóle niepojęte, jak można komentować coś, czego się nie rozumie, czego się nie zna. Dzięki serwisowi YouTube artysta dzieli się swoim wykonaniem. Mam wrażenie, że ludzie, którzy pisali cytowane przez Ciebie komentarze, nie przesłuchali tej piosenki ani razu... Chyba, że to wynika z czystego idiotyzmu. Mnie osobiście chce się płakać w takich sytuacjach.

  "Nienawidzę Cię za to, że wydałaś na świat tłumy idiotów, dla których myślenie jest zbyt trudne." - nienawidzę również...

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze mówiąc, też miałem wrażenie, że wielu ludzi tego kawałka nawet nie przesłuchało. Im wystarczył sam tytuł, bo był on - przyznajmy bez bicia - mocno kontrowersyjny. Gdy jednak w ruch idą tak nieprawdopodobne komentarze, to tego się nie da nazwać po prostu "niedopatrzeniem", a trzeba wprost powiedzieć: "jesteś idiotą". Niestety.

   Pozdrawiam również!

   Usuń
 4. Tak, jest on kontrowersyjny. Dziwi mnie na dodatek fakt, że media wykorzystują takie rzeczy w realizacji chwytu. Przecież to, że Mozil obraża Polaków jest totalną bzdurą. I w ten sposób tworzy się splendor, a inni takie bzdury powielają.

  Jeszcze jedna kwestia. Wyrażenie się o kimś, że jest idiotą jest... dość otwarte, ubliżające, mocne.
  I smutnym jest fakt, że niestety Ci ludzie są idiotami. Są i to jest prawda. Marzy mi się (naprawdę, bo Polskę i nienawidzę, i kocham), że to się zmieni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sensie, że ludzie przestaną być idiotami? Oj, to raczej niemożliwe. To choroba, której ten świat pozbyć się nie może.

   Usuń
 5. idioci, wszędzie idioci :D
  warto jednak zaznaczyć, nie tylko w Polsce w obfitości występują. kochany świecie - czasem cię nienawidzę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że nie tylko w Polsce! Ja nawet ostatnio widziałem ciekawy dokument o USA, na którym widać było zachowanie Amerykanów, jakie w Polsce określilibyśmy "cebulą" :)

   Usuń
 6. Komentarze związane z igrzyskami w Londynie... Wielkie zdziwienie obywateli USA, że Polska leży nad morzem. I że nasi są dobrzy w siatkówkę plażową.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wśród Polaków też są tacy "niedoinformowani", serio :)

   Usuń
 7. Btw. zmieni się chociaż w minimalnym stopniu. Przecież są sposoby.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale minimalny stopień nie zrobi praktycznie żadnej różnicy, bo idiotyzm zawsze wysuwa się naprzód i jest najbardziej widoczny.

   Usuń